Jak zostać analitykiem?

Aby podjąć pracę na stanowisku analityka finansowego należy posiadać wykształcenie wyższe ekonomiczne, uzyskane na kierunku finanse i rachunkowość lub pokrewnym. Studia trwają pięć lat i prowadzone są w systemie dwustopniowym: trzyletnich studiów I stopnia (licencjackich) i dwuletnich studiów uzupełniających II stopnia (magisterskich). W programie zajęć znajdą się przedmioty przygotowujące do zawodu analityka, a więc rachunkowość finansowa, finanse przedsiębiorstwa, rynki finansowe czy bankowość. Na niektórych studiach istnieje możliwość wyboru specjalizacji „Analityk Finansowy” już podczas studiów licencjackich.

1Jeśli ktoś nie posiada studiów ekonomicznych, nadzieją jest dla niego ukończenie studiów podyplomowych na kierunku analityka finansowa lub uzyskanie międzynarodowego certyfikatu zarządzania finansami. Do najbardziej cenionych na świecie należą certyfikaty: ACCA, CFA i CIA, uznawane przez wszystkie kraje członkowskie UE. Certyfikat ACCA daje kwalifikacje w dziedzinie finansów pozwalające na zarządzanie przedsiębiorstwem i jest potwierdzeniem wiedzy wysoko cenionym przez pracodawców. Uzyskanie certyfikatu CFA świadczy o posiadaniu standardowych kwalifikacji zawodowych w sektorze usług finansowych. Osoby z tym certyfikatem mogą znaleźć pracę w firmach związanych z rynkiem papierów wartościowych, doradztwem inwestycyjnym i zarządzaniem funduszami. CIA to z kolei certyfikat potwierdzający znajomość zagadnień z zakresu audytu wewnętrznego.

W zawodzie analityka finansowego wykształcenie to jednak nie wszystko. Na tym stanowisku liczy się również zgromadzone doświadczenie. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia pracownicy otrzymują coraz bardziej odpowiedzialne zadania do realizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *