Analityk finansowy

Decyzje finansowe

Opublikowano: 15 maja 2018
decyzje finansowe

Wielu z nas analityk finansowy kojarzy się z wielkimi pieniędzmi i równie wielkimi inwestycjami. Jednakże osoba na tym stanowisku pracuje i przy bardziej przyziemnych sprawach, które bardzo często dotykają i tak zwanego szarego człowieka.

To między innymi analityk finansowy decyduje o udzieleniu kredytu pod zastaw lub tak zwanego leasingu. Nie ma w tym w zasadzie nic dziwnego, gdyż nawet małe, jak na skalę banku pieniądze, są to jednak zawsze pieniądze, których strata ma negatywny wymiar. Bank musi zarabiać i nie może sobie pozwolić na to by rozdawać nieprzemyślane kredyty. Ostatnie lata pokazały, że takie podejście banku niszczy nie tylko jego, ale i cały system bankowy a co za tym idzie i gospodarkę.

Przykład z kryzysem ze słynnym amerykańskim bankiem idealnie pokazuje jak błędne decyzje dotyczące przecież małych kredytów mogą doprowadzić do wielkich następstw. Analityk finansowy w takiej sytuacji jest więc osobą bardzo potrzebną. Na tym stanowisku powinni pracować osoby o szerokiej wiedzy. Oczywiście muszą być specjalistami w ekonomii, jednak także i inne nauki społeczne nie powinny być im obce.

Zarobki analityków finansowych są wysokie, jednak uzależnione są od instytucji w której ma się zatrudnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *