Analityk finansowy

Praca analityka finansowego

Opublikowano: 10 kwietnia 2018
analityk finansowy

Analizowanie operacji finansowych przedsiębiorstwa nie jest łatwym zadaniem. Zajmuje się tym analityk finansowy, który jest osobą z wykształceniem wyższym ekonomicznym lub pokrewnym. To typowa praca biurowa, która wykonywana jest zwykle w systemie ośmiogodzinnym jednozmianowym, w godzinach pracy firmy. Praca ta polega na sporządzaniu analiz finansowych firmy pod kątem realizacji założonych zadań, mieszczenia się w budżecie i tym podobnych.

Analityk finansowy pracuje głównie przy komputerze, przygotowując różne zestawienia, ale przede wszystkim – analizują wszelkie koszty, wydatki i przychody. Jego praca ma duże znaczenie dla firmy, szczególnie przy opracowywaniu raportów finansowych oraz przygotowywaniu budżetu firmy. Najogólniej mówiąc, analityk finansowy dba o to, aby nałożyć firmie realne do jej możliwości zadania finansowe do wykonania, a później rozliczyć ją z tych zadań.

Współpracuje ściśle z księgowością oraz menedżerami operacyjnymi, ponieważ na podstawie raportów innych działów finansowych jest w stanie przygotowywać wszelkie analizy. To praca, która ma dużo wspólnego z cyferkami, tabelkami i raportami, a jednak nie ma w niej nic ze sztampowości i rutyny – analityka musi cechować umiejętność analitycznego myślenia i wyciągania logicznych wniosków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *