Analityk finansowy

Obowiązki analityka finansowego

Opublikowano: 17 kwietnia 2018
zakres obowiązków

Duże firmy we wszelkich branżach wykonują każdego dnia ogromne ilości operacji finansowych. Zarówno zarabiają pieniądze, jak i je tracą na skutek różnych działań. Kontrola nad tak ogromnymi ilościami przychodów i rozchodów nie jest łatwa, dlatego w firmach funkcjonują różne działy finansowe, księgowe i operacyjne, które skrupulatnie zajmują się weryfikowaniem opłacalności działania firmy.

W dziale finansowym niezbędny jest analityk finansowy, którego zadaniem jest analizowanie budżetu firmy. Nie są to w żadnym wypadku rutynowe zadania. Analityka musi cechować duża elastyczność umysłu, umiejętność analitycznego myślenia, skrupulatność. Każdego dnia przychodzi on do pracy i zabiera się za analizowanie raportów i sprawozdań finansowych, sporządzając na ich podstawie własne raporty i komentując je.

Opracowuje on budżet dla firmy i analizuje, czy firma zmieściła się w założonym potrzebnym budżecie, jeśli nie, to dlaczego, a także podejmuje działania, które maja polepszyć sytuację finansową firmy. W sposób faktyczny analityk finansowy nie wpływa na podniesienie sprzedaży w firmie czy szukanie oszczędności – od tego są inne działy. Jednak jest on w stanie sprawdzić wydajność poszczególnych działów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *