Analityk finansowy

Praca w Polsce da się lubić.

Opublikowano: 9 stycznia 2017

praca w PolsceWielu Polaków zastanawia się jak żyć z pensji, która nie należy do najwyższych. To pytanie można oczywiście zadać w inny sposób – jak żyć w kraju, w którym koszty życia są tak wysokie i nie zwariować? To fakt, biorąc pod uwagę kondycję finansową innych krajów, nawet w samej Unii Europejskiej – żyje się dużo lepiej. Często dowiadujemy się od naszych znajomych, którzy zjeżdżają na święta, ile to oni nie zarabiają, na co to oni mogą sobie pozwolić, gdzie spędzili ostatnie wakacje, albo jeszcze lepiej – że na wakacje wyjeżdżają 2 razy w roku i to najlepiej na jakąś egzotyczną wyspę, gdzie słońce świeci przez cały dzień, woda w morzu jest jak w wannie, a widok z sypialni hotelowej zachwyca każdego ranka.

Wszystko niby ok, ale nie mówią jednej ważnej rzeczy – że nie są u siebie. Choćby nie wiadomo, jak bardzo się starał, obcokrajowiec w innym kraju zawsze nie będzie u siebie. No chyba, że mówimy o którymś z kolei pokoleniu. W końcu niewiele osób pyta dorosłego człowieka, jakiej narodowości był ich dziadek, czy pradziadek. Dlatego mimo wielu korzyści, głównie finansowych, wynikających z zarabiania dużych pieniędzy za granicą, taką emigracje warto bardzo dobrze przemyśleć.

W Polsce przecież może żyć nam się dobrze. Czasem wystarczy dokonać analizy finansowej naszej sytuacji życiowej. Czasem warto zastanowić się, na co przeznaczane są nasze pieniądze. Być może cel nie jest tego wart (np. zbyt częste imprezowanie, czy ciągłe stołowanie się poza domem). Być może warto zastanowić się nad swoją pracą – czy pracujemy w przedsiębiorstwie o dobrej kondycji finansowej. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, to czy nie są nałożone na naszą firmę zbyt duże obciążenia kredytowe, a płynność finansowa pozostawia wiele do życzenia. Może warto podreperować nasz budżet i skupić się na szukania rozwiązań, a nie ciągłym narzekaniu?

3 komentarze o “Praca w Polsce da się lubić.

  1. Iza

    Bardzo dobrze napisane! Niech każdy zastanowi się nad swoim zarządzaniem pieniędzmi i nad tym co może zmienić, zamiast narzekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *